Program Antycellulitowy Ecoday Spa

Nasz tekst został stworzony specjalnie dla potrzeb naszych klientek. Chcielibyśmy skutecznie udzielić rady jak zapobiegać powstaniu cellulitu i jak z nim walczyć.

Cellulit jest zmorą prawie każdej kobiety. Nazwa medyczna to lipodystrofia, która polega na gromadzeniu się głęboko w skórze właściwej oraz w tkance łącznej nadmiernej ilości tłuszczu i związanych przez niego produktów przemiany materii i wody. Komórki tłuszczowe są powiększone i wypychają do góry powierzchnię skóry, tkanka łączna jest napięta i sztywna.

Cellulit nie jest chorobą. Co ciekawe, jest naturalnym sposobem gromadzenia tłuszczu w organizmie kobiety.

Dotyczy zarówno pań otyłych jak i szczupłych. U osób otyłych wynika z przejadania się, tj. nadmiernego dostarczania do organizmu pożywienia. Wówczas organizm nie dając sobie rady z wydalaniem nadmiaru końcowych produktów przemiany materii gromadzi je w tkankach.

Nagromadzenie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii powoduje pęcznienie tkanki, czyli powiększanie się komórek tłuszczowych. U osób szczupłych cellulit wynika z odkładania się nie tylko produktów przemiany materii, ale także tłuszczów zapasowych.

Według przeprowadzonych badań okazuje się, że z problemem cellulitu mierzy się ponad 90% kobiet powyżej 25 roku życia. Zmieniająca się gospodarka hormonalna kobiety sprzyja powstawaniu pomarańczowej skórki.

 Jak wygląda cellulit i w jakich miejscach się lokalizuje?

Są to zmiany na powierzchni skóry objawiające się grudkami, wgłębieniami, uwypukleniami, bruzdami na udach, pośladkach, brzuchu, rzadziej w innych okolicach ciała (ramiona, łydki, kark, piersi). Zaawansowany cellulit objawia się bladą, nabrzmiałą i pofałdowaną skórą. Pojawia się więc najczęściej w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa podskórna jest grubsza.

Wyróżniamy trzy rodzaje i stopnie cellulitu:

  • postać twarda dotyczy młodych kobiet, jest mało widoczna, często z obecnością rozstępów,
  • postać wiotka dotyczy kobiet po 40 roku życia – przy zmniejszeniu napięcia tkanek, wiotkości mięśni, spadku masy ciała,
  • postać obrzękowa jest najcięższa, rzadka

Pierwszy stopień – skóra jest gładka, nierówności pojawiają się po ściśnięciu palcami fałdu skóry

Drugi stopień – w leżeniu skóra jest gładka, nierówności pojawiają się w pozycji stojącej

Trzeci stopień – nierówności są widoczne zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej

Bezpośrednie przyczyny powstania cellulitu:

  • Brak aktywności ruchowej
  • Niewłaściwy sposób odżywiania (dieta bogata w sól, tłuszcze i węglowodany, wysoko przetworzona, zawierająca konserwanty, sztuczne barwniki i dodatki smakowe)
  • Zaburzenia hormonalne (np. podczas dojrzewania, ciąży, menopauzy).
  • Uwarunkowania genetyczne polegające na słabości podskórnej tkanki łącznej oraz słabego ukrwienia (jeśli tkanka łączna jest zbyt miękka i przepuszczalna dla toksyn, które zamiast wędrować do węzłów chłonnych wnikają w tkanki, np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych).
  • Inne (złe nawyki i niehigieniczny styl życia) – zbyt gorące kąpiele, przepracowanie, życie w pośpiechu, noszenie obcisłych ubrań, chodzenie na wysokich obcasach, długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji zwłaszcza siedzącej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków np. antykoncepcyjnych, nasercowych, przeciwhistaminowych, estrogenów.

 


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.