Odchudzanie w pigułce, czyli jak zacząć?

Większość osób podejmujących próby odchudzania chce szybko zobaczyć efekty swoich trudów. Na starcie mamy więc już złe podejście do diety samej w sobie. Jej przebieg to wyzwanie dla organizmu i naszej silnej woli. Nie schudniemy w ciągu 7 dni, jak obiecują okładki kolorowych magazynów. Dieta to zmiana naszych, często złych nawyków żywieniowych, która trwać powinna całe życie.

Jak zacząć, żeby nie skończyło się na tygodniowej euforii, kiedy to w głowie zaświtał nam pomysł o rozpoczęciu „diety”? Przede wszystkim należy ułożyć sobie plan i konsekwentnie go realizować . Na początek małe zmiany wystarczą, aby wskaźnik wagi zaczął przesuwać się w pożądanym przez nas kierunku.

Najważniejsze , a zarazem proste zasady to:

• jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie (najlepiej w 3 godzinnych odstępach);

• nie pomijać żadnych posiłków (szczególnie śniadania) oraz nie łączyć ich w jeden duży.

W okresie głodu (kiedy przerwy między kolejnymi posiłkami są zbyt długie) organizm uruchamia tzw. „system obronny” i zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, na kolejny taki czas. Żeby schudnąć skutecznie i bez efektu jo-jo metabolizm trzeba przyśpieszyć, a najskuteczniej zrobimy to jedząc odpowiednio zbilansowane posiłki o stałych porach.

• pić 1,5 – 2 litry wody mineralnej dziennie.

Organizm potrzebuje wody do wszystkich procesów metabolicznych, w tym również do oczyszczania się z toksyn, gdyż te, jeśli będzie ich zbyt dużo, mogą spowalniać metabolizm. W przypadku zbyt małej ilości wypijanej wody, będzie ona kumulowana w naszym ciele i pojawi się problem m.in. obrzęków.

• uwzględniać w codziennym jadłospisie: warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude ryby, mięso i tłuszcze roślinne. Wtedy mamy pewność, że nasza dieta będzie odpowiednio wartościowa i dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dieta nie powinna trwać chwilę, powinna stać się stylem życia!


Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.