Centrum Ecoday

Suplementacja witaminowa.

16.11.2017

Nadchodzą długie, jesienne miesiące. Ciemno, brak słońca, a co za tym idzie , niedobór vit D, obok vit C najważniejszej witaminy dla organizmu.

Witamina D3 odgrywa doniosłą rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym i z autoagresji. Najnizszym dopuszczalnym stężeniem we krwi jest 32mg/ml. W mleku matki witaminy D jest mało i potrzeby noworodka nie są zaspokajane. Amerykański Instytut Medycyny podaje 10 000 j. witaminy D, jako górę bezpiecznej dawki dziennej.

Uważa się, że każdy z nas powinien zbadać poziom metabolitu witaminy D, określonego jako 25 (OH), gdyż jej niedobory na naszej szerokości geograficznej są powszechne.

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach – żeby z niej skorzystać trzeba ją spożyć z tłuszczem, inaczej niewiele się wchłania.

Witamina D zapobiega, jak i pomaga w leczeniu chorób serca, demencji, depresji, stwardnienia rozsianego, zapobiega krzywicy i osteoporozie oraz poprawia odporność.

Witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem światła  słonecznego, następnie przechodzi do wątroby i nerek, gdzie jest metabolizowana do 25 (OH) D, dalej  w nerkach jest matabolizowana do 1,25 (OH), i to jest jej forma aktywna.

Najlepszym źródłem witaminy D jest słońce – a konkretnie promieniowanie UV, przy czym należy się naświetlać, a nie opalać, czyli być na słońcu tylko tyle, żeby nie doszło do zaczerwienienia skóry – 10 minut z przodu i 10 minut z tyłu.

Preparatem dla dzieci jest Devikap – 1 kropla ma 500 j. witaminy D.

100 IU = 25 mcg

Witaminę D należy podawać z K2MK7.

Co to jest paradoks wapnia?

Zauważono niedobór wapnia w kościach i nadmiar w tętnicach. Kości nie składają się tylko z wapnia, ale również z potasu, magnezu, krzemu, cynku, żelaza, selenu, fosforu, siarki i chromu. Nie liczy się tylko gęstość kości, ale i jej sprężystość, która zaś zależy od kolagenu. Do produkcji kolagenu trzeba krzemu, witaminy C, aminokwasów, L-lizyny i L-proliny.

Stosowane w leczeniu osteoporozy bisfosfoniany ( redukujące działania osteoklastów) dają duże objawy uboczne – bóle brzucha, biegunka, zapalenie przełyku. Opisano również przypadki martwicy żuchwy u osób zażywających bisfosfoniany.

W 1997 r. przeprowadzono szeroko zakrojone badania kohortowe na kobietach w wieku 34 – 59 lat, w których konkluzji wykazano, że zwiększone spożycie mleka  nie zabezpiecza przed złamaniem kości udowej lub promieniowej.

Kiedy do organizmu dostaję się zbyt dużo wapnia, zostaje zaburzona równowaga między wapniem, a magnezem. Powinno być 2:1 na rzecz wapnia.

Cholesterol – taka sama liczba osób ma zawał z niskim, jak i z wysokim poziomem cholesterolu. Za miażdżycę tętnic odpowiada przede wszystkim ich zwapnienie, bo nie działają prawidłowo mechanizmy przesuwające wapń do kości, które coraz bardziej popadają w osteoporozę.

Dziś wiemy, że jest to efekt niedoboru witaminy K2. To ona aktywuje osteokalcynę, która przekierowuje wapń do kości i zębów.

A więc suplementujmy witaminę D, najlepiej pod postacią zamkniętą w olejowej kapsułce i z dodatkiem vit K2MK7.

 

‹ Powrót

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.