Centrum Ecoday

SPA & Welness – co to znaczy?

07.08.2017

Wellness.

Termin ten jest używany w znaczeniu równowagi umysłu i ciała, pozwalającej na odczucie ogólnego dobrostanu. Próbowano go również opisać jako stan łączący zdrowie i szczęście.

Składa się na to:

a) fizyczny wellness – czyli poszanowanie i dbanie o swoje ciało – oparte na aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie, odpowiedniej ilości snu i ograniczeniu używek

b) intelektualny wellness rozumiany jako zdrowa ciekawość, chęć do nauki, kreowanie nowych pomysłów, pokonywanie psychicznych barier

c) emocjonalny wellness – to dążenie do elastycznego reagowania na stres emocjonalny, nieunikniony w naszym życiu ze względu na nieprzewidywalność przyszłych zdarzeń, w których dobre relacje międzyludzkie zarówno z bliższym, jak i dalszym kręgiem otaczających nas ludzi są priorytetem

 

Spa.

Przyjmuje się, że termin spa pochodzi od skrótu wyrażenia „sanus per aquam” (zdrowy poprzez wodę) . Już w starożytnej Grecji i Rzymie zakładano łaźnie publiczne w źródeł wód termalnych, z których korzystali zarówno miejscy notable, jak i lud rzymski.

W V w przed naszą erą Hipokrates, ojciec medycyny, postawił hipotezę , że pobyty w kąpieliskach połączone z masażami olejami i aktywnością fizyczną przywracają równowagę w płynach ustrojowych.

Dopiero w XVII w po okresie wczesnochrześcijańskim i średniowiecznym, w których ciało traktowano jedynie jako źródło grzechu, powstały uzdrowiska z źródłami wody termalnej do kąpieli, oraz wody mineralnej – do kuracji pitnych. Stały się one modnym miejscem kuracyjnym, jak również ośrodkiem życia towarzyskiego.

‹ Powrót

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.